shomer shabat

Perşembe, Haziran 23, 2016

ALTALENA İLE İLGİLİ 5 ANEKDOT

bs"dIsrael'li gazeteci Arel Segal'ın Altalena ile ilgili pek bilinmeyen 5 nokta hakkında yazdıklarından alıntılar:
*Altalena olayı hakkında bilgi tazelemek için: Altalena


İbranice orijinalinin altına Türkçe tercümeyi (elimden geldiğince) ekliyorum. Düzeltilmesi gereken yerleri bildirirseniz sevinirim. -- İçerik değil tercüme olarak 

Altalena hakkında cok bilinmeyen 5 hikaye:

1- Yitzhak Rabin'in "kutsal top" ile alakası yoktu. (Kutsal top daha sonra David Ben Gurion tarafından Altalenayi batırdığı için Bet Hamikdaş kurulunca içine yerleştirilmesi gerektiğini söylediği top) Şahitler Palma"h'in komutanlığında görev yapmakta olan Rabin'in ne şekilde balkondan el bombalarını "hurraaaaa!" diye naralar atarak attığını anlatmaktalar. Çatışmalardan sonra 200 Etze"l savaşçısı tutuklanır ve Tzaha"l' ile Palmah"in hukuk bölümleri arasında bu tutuklular ile kimin ilgileneceği konusunda tartışmalar başlar. Bir şahitin anlattığına göre Rabin silahını çekerek askeri yargıca yaklaşır ve "burası askeri alan! Emirleri uygulamazsan silahımı sana karşı kullanacağım." der.

2- Arlozorov'u öldürmek suçu ile önce ölüm cezasına çarptırılan ve sonra suçsuz ilan edilen Avraham Staveski (Ingiliz Mandası mahkemesinde onun suçsuzluğunu ispat için çaba verenlerden biri de Rav Kuk idi) de Tzaha"l ve Palma"h'ın ateşi sonucunda ölen 10 kişiden biriydi (3'u asker 9 kişi de daha sonra Kfar Vitkin dolaylarında çıkan çatışmalarda hayatlarını kaybedeceklerdi). Ironik olarak hayatını kaybettiği yer daha sonra kendisini öldürdüğü ailesi tarafından senelerce iddia edilen Arlozorov'un öldürüldüğü yere çok yakındı.

3- Devlet liderleri ve Mapai ileri gelenlerinin Etze"l'i parçalama çabalarına paralel olarak aynı zamanda çok daha az bir şiddet içeren bir şekilde ama inatla Palma"h'ın da parçalanmasına çaba sarf edilmekteydi.​ Örgüt yönetimi parçalanmayı istemiyordu ve bunu önlemek için bir sürü harekatlar düzenliyordu, bu ilk şıkta sözü geçen Rabin'in hukuk kapsaması ile olan mücadelesine de sebep veren durumlardan biriydi. Ben Gurion'un ofisi Aleksandroni adlı birliğin gerekirse Palma"h'a karşı yapılması gerekebilecek bir saldırıda Tzaha"l ile iş birliği yapıp yapmayacağı hakkında tetkiklerde bulunmaktaydı.

4- Altalena'ya ateş açılması emri ilk emre itaatsizlik edenleri de yanında getirdi: Ateş etmesi emri verilen ilk topçu Yosef Aksan yargılanmaya ve idam edilmeye dahi hazır olduğunu bildirerek ve bunun da hayatta yaptığı en doğru şey olduğunu söyleyerek emri red eder. Tarih kitaplarından yok olan bir kahraman. Hava Kuvvetleri ikinci komutanı Ayman Şamir bu saldırıyı yapacak Yahudi olmayan pilot bulmaya çalışır ama hepsi Eretz Israel'e Yahudiler'e ateş açmak için gelmediklerini söyleyerek red ederler. Bu yüzden tek çare sahilden top ateşine tutmak kalır. Sonunda ateş açan top takımının komutanı Hilel Delaski bu görevden ayrılmak ister ama red edilir.​

5- Bu "kutsal top" bugün nerede? Bugün bu şaibeli tacı taşıdıkları iddia edilen iki Napoleon var: Biri Topçu kuvvetlerin eğitim karargahı olan Şivta'da. [ben kendim gördüm bu topu --DH]. Ikincisi, tamir edildi ve Tzaha"l'ın komuta okulunda sergilenmekte. Yanında Menahem Begin'in sözlerini taşıyan bir tabela asılı: "Sadece kardeş savaşı olmasın..."​ 


5 סיפורים פחות ידועים על פרשת אלטלנה:

- יצחק רבין לא קשור לתותח הקדוש. הוא לא ירה בו. העדויות מספרות כיצד רבין, שפיקד על הכוחות במטה הפלמ"ח, השליך רימונים מהמרפסת תוך קריאות "הורה". אחרי הקרב נעצרו 200 אנשי אצ"ל והחל מאבק בין התביעה הצה"לית לזרוע המשפטית של פלמ"ח מי יזכה לטפל בהם. רבין, על פי עד ראייה, ניגש לשופט הצבאי, שלף אקדח ואמר לו: "זה שטח צבאי! אם לא תבצע את ההוראות אשתמש בנשק כלפיך".

- אברהם סטבסקי, האיש שנידון למוות ואז זוכה בפרשת רצח ארלוזרוב (אגב, אחד מראשי המאבק לזיכויו בבית המשפט המנדטורי היה הרב קוק), הוא אחד מ10 לוחמי האצ"ל שנהרגו מאש צה"ל והפלמ"ח בקרב אלטלנה (9 נוספים, בהם שלושה חיילי צה"ל נהרגו בחילופי האש בכפר ויתקין). למרבה האירוניה, מקום נפילתו סמוך מאוד למקום רצח ארלוזורוב בו הואשם על ידי המשפחה שנים רבות אחר כך.

- במקביל למאבק של ראשי המדינה ומפא"י לפרק את האצ"ל, שהגיע לשיאו בפרשת אלטלנה, התקיים מאבק עיקש אם כי הרבה פחות אלים, על פירוק הפלמ"ח. מטה הארגון לא רצה להתפרק והוציא כל מיני פעולות כדי למנוע זאת, זה גם מה שהוליד את הסיפור של רבין והמאבק המשפטי מסעיף 1. בלשכת בן גוריון ביררו אם חטיבת אלכסנדרוני תעמוד עם צה"ל למקרה של מתקפה מול הפלמ"ח

- פקודת הירי על אלטלנה הביאה את סרבני הפקודה הראשונים: יוסף אקסן, התותחן הראשון שנתבקש לירות, סרב והצהיר שהוא מוכן להישפט ואף להיות מוצא להורג משום שזה יהיה הדבר הטוב ביותר שיעשה בחייו. גיבור שנעלם מספרי ההיסטוריה. היימן שמיר, סגן מפקד חיל האוויר, ניסה למצוא טייס לא יהודי שיתנדב לבצע את התקיפה, אולם אלה סירבו כולם, בנימוק שלא הגיעו לארץ ישראל כדי לירות ביהודים. כך נותרה רק ההפגשה מן החוף. גם הלל דלסקי, מפקד צוות התותח שירה לבסוף, ביקש להשתחרר מהמשימה וסורב.

- איפה נמצא היום "התותח הקדוש"? יש 2 "נפוליאונצ'יקים" שטוענים לכתר המפוקפק: אחד נמצא בבי"ס לתותחנים בשבטה. השני - שופץ והוצב במכללת לפיקוד ומטה של צה"ל. לצידו תלוי שלט הנושא את דבריו של מנחם בגין: "רק לא מלחמת אחים".


Ve Altalena ile ilgili bir kaç fotograf:Related Posts with Thumbnails