shomer shabat

Pazar, Mayıs 29, 2016

GOYLARDAN* SAYGI BEKLEYENLERE

bs"d

Başlığa yazdığım "goy" kelimesinden rahatsız olacak olanlara -- goy hiç bir zaman kötü bir anlam taşımamakta. Goy "millet demektir; aynen Tora'nın Yahudiler için de "goy kadoş" olarak kullandığı gibi.
Bu başlığı özellikle bu şekilde yazdım.
Diğer milletlerin saygısını kazanmanın her zaman kendini zavallı olarak göstermek yerine tam tersine gururla ayakta göstermek olduğunu bakın İngiltere Kabine üyesi Albay Josiah Wedgwood ne şekilde açıklamış:

"hepimizin paylaştığı tutum kendi hakları icin dik duran ve savaşanlara saygı duyarız... Araplar ayakta duruyorlar, savaşıyorlar ve katl ediyorlar... Yahudiler ise her zaman şikayet edip, adalet için yalvarıyorlar... Bu her zaman yalvarmak, dizleriniz üstünde olmak bütün milletlerin Yahudiler'e karşı olan saygılarını kötü şekilde etkilemekte."

Bu durumu İsrael değiştirdi. Maalesef bu gururla ayakta durabilme gücünü yanlış görenler var.
Şikayet etmek yerine gerektiğinde Yahudi şamarını patlatabilmeyi becermek.
Yahudi olmaktan, Yahudi yaşam şekli ile yaşamaktan çekinenler, hatta bu şekilde yaşamanın diğer milletleri bize karşı döndürdüğünü de iddia edenler var.
Holokost'u Yahudiliğin en önemli detayı gibi göstererek yaptığımız hatayı ne zaman anlayacağız. Özellikle iyice Yahudilikten uzaklaşmakta olan ABD Yahudileri için Holokost sanki tek kimlik belirtici unsur haline gelmiş bir durumda.
Holokost Yahudi modern tarihinin en acı olayı ama bu durumu tek Yahudi mirası olarak göstererek kendimize verdiğimiz zarar çok büyük.
Artık Yahudi eğitim sisteminin "hatırla" (zahor) yanında "timhe et zeher Amalek" devresine girmesi gerekiyor.
Zaferlerimizin, başarılarımızın anlatıldığı eğitim sistemine.
Kimsenin devamlı ağlayan, devamlı başına gelen felaketleri hatırlatan bir millete saygısı olmayacaktır.
Evet biz kendi içimizde hatırlayacağız ve anacağız ama önemli olan David'in Goliat'ı yendiği günleri bize tekrar yaşatan modern Yahudi tarihi başarılarını yeni nesillere iletmek. Özellikle halen "sürgün utancı" ile yaşayan kesmimize.
Related Posts with Thumbnails